Dr. Lavinia E. Damian este lector universitar în cadrul Departamentului de Psihologie, Universitatea Babeş-Bolyai unde predă seminarii de psihologie şcolară şi consiliere şcolară şi orientare în carieră la nivel licenţă şi promovarea sănătăţii mintale la copil şi adolescent la nivel masteral. Interesele sale de cercetare sunt reprezentate de factori personali şi contextuali premergători şi consecinţe ale perfecţionismului la adolescenţi, adulţi emergenţi şi angajaţi. Este, de asemenea, interesată de rolul comportamentelor parentale în dezvoltarea perfecţionismului, precum şi de dezvoltarea motivaţiei şi a performanţei.