Doctorandă în cadrul școlii doctorale "Psihologie Cognitivă Aplicată", Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației sub coordonarea Conf. Univ. Dr. Laura Visu-Petra. Principalul interes de cercetare în cadrul doctoratului îl reprezintă psihologia judiciară, iar ca temă self-deception: analiza costurilor și beneficiilor. A obținut licența în Psihologie la Universitatea Babeș-Bolyai și titlul de master (MSc.) în psihologie judiciară în cadrul Universității Maastricht (Olanda), programul de master Psychology and Law. Anterior a lucrat ca și asistent de cercetare în cadrul secției de psihologie judiciară a Universitații Maastricht în inducerea și analiza amintirilor de tipul “non-believed”.