Andrada Lavinia Jucan este doctorand în cadrul școlii doctorale “Psihologie Cognitivă Aplicată”, Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației și studentă a Academiei de Muzică – Gheorghe Dima, secția Interpretare – Vioară. Interesele sale de cercetare sunt la intersecția celor două domenii – psihologie și muzică, mai specific mecanismele psihologice implicate în anxietatea de performanță a adolescenților muzicieni. În dezvoltarea unei intervenții specifice pentru această populație este interesată și impactul unor strategii de coping care pot împiedica degradarea performanței muzicale.