Costin Mădălina Ruxandra urmează studiile de doctorat ale Școlii Doctorale de Psihologie Cognitivă Aplicată din cadrul Universității Babeș-Bolyai sub coordonarea prof. univ. dr. Adriana Smaranda Băban. Este absolventă a facultății de Psihologie și Științe ale Educației și a masteratului de Psihologie clinică, consiliere psihologică și psihoterapie, din cadrul Universității Babeș-Bolyai. De asemena este și psihoterapeut sub supervizare în terapii cognitiv- comportamentale din anul 2019. Interesele de cercetare din cadrul proiectului de doctorat se axează pe relația dintre atitudinile și sănătatea prenatală a viitoarelor mame și dezvoltarea socio-emoțională ulterioară a copiilor.