Antonia Mărincaș este doctorandă din 2018 în cadrul Școlii Doctorale de Psihologie Cognitivă Aplicată a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, domeniul ei de interes fiind psihologia educațională. Pe parcursul anilor de studiu investighează predictorii și efectele motivației de învățare asupra stării de bine și a performanțelor școlare a elevilor. Fiind absolventă a 12 ani de pedagogie Waldorf, este preocupată și de diferențele dintre sistemele de învățământ naționale. Este psiholog clinician și psihoterapeut în terapii cognitiv- comportamentale din anul 2013 la Colegiul Psihologilor din România, profesor consilier din 2018, iar teza de doctorat și-o realizează sub supervizarea domnului prof. univ. dr. Adrian Opre.