Flavia Medrea este doctorand în cadrul Școlii Doctorale de Psihologie Cognitivă Aplicată, Universitatea Babeș-Bolyai, sub coordonarea prof. univ. dr. Oana Benga. Formarea sa educațională include Licența în Psihologie, respectiv Master în Consiliere și intervenții psihologice în dezvoltarea umană, ambele în cadrul Universității Babeș-Bolyai. Este membră în cadrul Laboratorului de cercetare în Psihologia Dezvoltării din 2016. Principalul domeniu de interes este Psihologia Dezvoltării, iar teza sa de doctorat se centrează pe investigarea conceptelor de mind-mindedness și comportament prosocial, respectiv pe analizarea gradului în care mind-mindedness matern susține dezvoltarea comportamentului prosocial al copilului, luând în considerare atât factori parentali (ex. valori personale, valori parentale, empatie), cât și factori individuali (ex. abilitatea de a lua în considerare perspectiva afectivă a celuilalt, gen, vârstă, nivel de dezvoltare al limbajului).