Karol-Julien WILD, MA. este doctorand în cadrul școlii doctorale ”Psihologie Cognitivă Aplicată” din cadrul Universitatii Babeș-Bolyai, sub coordonarea prof. univ. dr. Adrian N. Opre. Interesele sale de cercetare sunt centrate asupra studierii (a) costurile echilibrului emotional asupra intensitatii si calitatii emotiilor pozitive. Coach și psihoterapeut cu practică independentă în psihoterapii cognitive și comportamentale, certificat de APCCR, Albert Ellis Institute, New York, USA, Institutul Internațional de Coaching. În experiența sa de peste zece ani, a oferit servicii de psihoterapie și executive coaching pentru persoane fizice, cât și pentru companii precum: Intel Germany, Hewlett-Packard, Mol România, OMV- Petrom, etc.