Lucia Ratiu este lector universitar în cadrul Departamentului de Psihologie al Universităţii Babeş-Bolyai şi membră a grupului de cercetare în Psihologia Muncii şi Organizaţională. Interesele de cercetare constau în determinanţii psihologici ai performanţei în organizaţii, intervenţii pentru creşterea performanţei şi, în mod special, înţelegerea interacțiunii complexe dintre indivizi şi contextul social-organizaţional şi rolul coaching-ului în obţinerea performanţei la nivel individual şi colectiv (de grup). A fost membră în mai multe proiecte internaţionale în care a dobândit experienţă de cercetare şi a avut oportunitatea de a studia la universităţi din străinătate.