Maria Ștefania Ionel este student doctorand în cadrul Școlii Doctorale Psihologie Cognitivă Aplicată, Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației sub coordonarea Conf. univ. dr. Laura Visu-Petra. Principalele interese de cercetare se axează pe explorarea beneficiilor cognitive și afective ale practicării sportului în natură și indoor, cu focus pe escalada sportivă utilizată ca instrument de promovare a sănătății mintală. Anterior a beneficiat de o bursă de cercetare în cadrul The Mind, Brain, and Behaviour Research Centre, University of Granada (Spania). De asemenea, este membră în International Rock Climbing Research Association. Totodată este consilier psihologic și educator parental în practica privată și coordonează un proiect de dezvoltare personală prin escaladă, specializându-se în Dialectical Behavioral Therapy și Wilderness & Adventure Therapy. În timpul liber o puteți găsi cu nasul într-o carte sau și mai bine escaladând stânci.