Oana Fodor este membră în Work and Organizational Psychology Research Centre (WOPRC), în cadrul Departamentului de Psihologie, FPSE, Universitatea Babeş-Bolyai. Interesele sale de cercetare se centrează pe teme precum: dinamica şi performanţa grupurilor organizationale şi a sistemelor multi-echipă, identificarea implicaţiilor muncii în contextul apartenenţei la echipe multiple, precum şi explorarea interacţiunii dintre factorii cognitive şi cei afectivi în procesul de luare a deciziilor la nivel individual (antreprenorial) și de echipă. În paralel cu activitatea de cercetare şi didactică, ea este de asemenea implicată în derularea unor proiecte de consultanţă în resurse umane ce vizează diagnoza şi optimizarea performanţei individuale şi a echipelor în context organizaţional. Printre companiile alături de care a lucrat se află: Takata Romania, Continental Automotive Systems, Star Transmission, Bosch Rexroth, Emerson, Honeywell Turbo Technologies.