În data de 24 octombrie 2016 a avut loc la Institutul de Psihologie decernarea premiilor ”Prof. Florian Ștefănescu Goangă” pentru excelență în cercetarea doctorală. Premiile au fost înmânate de nepoata întemeietorului școlii de psihologie clujene, Dna. arhitect ANCA LEMAIRE, inițiatoarea acestor distincții. În acest an, la Școala Doctorală de Psihologie Cognitivă Aplicată, premiul a revenit tinerei noastre colege, Dr. ALINA FLEȘTEA pentru teza The Multilevel Approach of the Emergence in Multi-Team Systems, coordonată de Prof. univ. dr. Petru Curșeu și Prof. univ. dr. Mircea Miclea, și pentru cele 4 articole publicate în reviste internaționale de specialitate.

Ediția din acest an a premiilor ”Prof. Florian Ștefănescu Goangă” continuă tradiția inițiată de Dna Anca Lemaire în urmă cu șase ani. Premianții Școlii doctorale de Psihologie Cognitivă Aplicată din anii anteriori au fost: 2011: Dr. Renata Heilman, coordonator prof. univ. dr. Mircea Miclea; 2012: Dr. Lavinia Cheie, coordonator prof. univ. dr. Mircea Miclea; 2013: Dr. Florina Spânu, coordonator prof. univ. dr. Adriana Băban; 2015: Dr. Alina Cosma, coordonator prof. univ. dr. Adriana Băban.