Mirela Bîlc urmează studiile doctorale în Psihologie Cognitivă la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca investigând diferențele interindividuale în abilitatea de reglare emoțională. Studiile sale desfășurate în cadrul Laboratorului de Neuroștiințe Cognitive sub supervizarea domnului Prof. Univ. Dr. Andrei C. Miu, urmăresc factorii cognitivi, emoționali și psihofiziologici care influențează abilitatea de a folosi cu succes strategiile de reglare emoțională, îndeosebi reevaluarea cognitivă. A obținut licența în Psihologie și titlul de master în Psihologie Clinică și Psihoterapie Cognitiv-Comportamentală, ambele de la Universitatea Babeș-Bolyai.