Sunt studentă-doctorand în cadrul Școlii Doctorale “Psihologie Cognitivă Aplicată” la Universitatea Babeș-Bolyai. Formarea mea educațională include Licența în Psihologie și Master în Psihologia Sănătății, ambele în cadrul Universității Babeș-Bolyai. Principalele mele interese de cercetare sunt legate de aspectele psihosociale ale controlului metabolic în cazul adolescenților cu diabet zaharat insulin-dependent. Pe lângă acestea, mă preocupă testarea eficienței unei intervenții cognitive-comportamentale în vederea creșterii aderenței la tratament pentru adolescenții cu diabet. Sunt membru în Laboratorul de Psihologia Sănătății din 2013 și tutor pentru cursul de Psihologia Sănătății din 2013.