Ștefan Voinea este doctorand în cadrul Școlii Doctorale de Psihologie Cognitivă Aplicată, sub coordonarea prof. Univ. dr. Adriana Băban. Teza sa de doctorat explorează impactul intervențiilor de mentorat asupra sănătății mintale a elevilor la risc de abandon școlar. Ștefan dezvoltă, de asemenea, proiecte la intersecția dintre tehnologie, educație și psihologie: un asistent virtual ce folosește inteligența artificială pentru a ține legătura cu copiii cu cancer; o rețea de sprijin pentru familiile copiilor cu afecțiuni grave; și un sistem de sistem de avertizare timpurie pentru prevenirea abandonului școlar. Ștefan a fost bursier al German Marshall Fund of the United States (2019), United States Department of State CSP Fellowship (2011) și câștigător al hackathon-ului Google Editors Lab România (2016).