Sebastian Pintea este lector in cadrul Departamentului de Psihologie, UBB, fiind licentiat in specializarile Sociologie (Universitatatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca) si Psihologie (Universitatea de Vest din Timisoara). Acesta detine o diploma de master in domeniul Comunicare Sociala si Relatii Publice, precum si titlul de doctor in Psihologie. Este membru în comisiile de îndrumare a doctoranzilor din cadrul Școlii doctorale Psihologie cognitivă aplicată, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, Universitatea Babeş-Bolyai. Domeniile sale de interes sunt psihologia antreprenoriala, metodele de cercetare si analiza datelor.