Laboratorul de Psihologia Dezvoltării reprezintă un grup de cercetare în domeniul ştiinţelor dezvoltării în cadrul Departamentului de Psihologie, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei din Universitatea Babeş-Bolyai.
Grupul nostru investighează diferite aspecte ale dezvoltării cognitive, sociale şi emoţionale a copiilor şi adolescenţilor. Sunt studiate atât traseele tipice, cât şi profilurile atipice de dezvoltare. Pe de o parte, studiile noastre s-au focalizat pe copii cu vârsta cuprinsă între primul an şi 6/7 ani, deoarece o serie de abilităţi esenţiale pentru o bună funcţionare cognitivă şi emoţională se dezvoltă intens în această etapă (copilăria timpurie). Pe de altă parte, cercetările noastre se orientează și către felul în care aceste abilități continuă să se dezvolte în perioada copilăriei mijlocii şi adolescenţei.
Citește mai departe: Laboratorul de Psihologia Dezvoltării

WOP – Research Center

Contact:
Str. Republicii 37, 400015 Cluj Napoca

Dinamici cognitive şi afective ale relaţiilor colaborative

Grupurile şi sistemele multi-echipă reprezintă modalităţi flexibile, versatile de a organizamunca în organizaţiile moderne, dar şi în societate în general. Astfel, colaborarea interpersonală şi inter-grupuri este esenţială pentru un nivel ridicat de performanţă a grupurilor şi organizaţiilor.

Citește mai departe: Centrul de Cercetare în Psihologie Industrială și Organizațională

Descriere laborator
Laboratorul de Psihologie Cognitivă este afiliat Departamentului de Psihologie din cadrul Universității Babeș-Bolyai, precum și Asociației de Științe Cognitive din Romania.
Directorul Laboratorului de Psihologie Cognitivă este domnul profesor dr. Adrian Opre.
Interesele de cercetare ale membrilor laboratorului vizează procesele cognitive implicite (învățarea implicită, percepția implicită), procesele mnezice precum și cele de luare a deciziilor, aplicații ale proceselor cognitive în domeniul judiciar și psihologia performanței muzicale.
Vizând validitatea ecologică a studiilor, membrii laboratorului, sunt preopupați de extinderea rezultatelor experimentale înspre aplicații practice/ecologice cu precădere în domeniul clinic, cel educațional și cel judiciar.

Citește mai departe: Laboratorul de Psihologie Cognitivă